() Kamery | Zváč Systems

Kamery

Čo je kamera a kde všade ju môžeme využiť?

Je to prístroj na snímanie obrazu, ktorý je ukladaný na záznamové zariadenie alebo pamäťovú kartu a následne vysielaný na monitor alebo televízor. Je neoceniteľným strážcom Vášho majetku. Kamerový systém môžete využiť  v domácnosti, v kanceláriách, predajniach a tiež na sledovanie skladov, pozemkov a podobne

standartne kamery

Box – štandardné kamery

kompaktne kamery

Kompaktné kamery

dome kamery

Dome kamery

ptz kamery

PTZ kamery

Box – štandardné kamery

Štandardné kamery sa dodávajú bez objektívu (ten je možné si zvoliť podľa konkrétnych podmienok osadenia kamery a požadovaného monitorovaného priestoru ), inštalujú sa vo vnútorných priestoroch a pri použití krytu aj v exteriéri. Štandardné kamery sú variabilnejšie ako ostatné typy kamier práve kôli voliteľnému objektívu a v exteriéri v spojitosti s vyhrievaným krytom môžu byť nasadené aj pri veľmi nízkych teplotách (až do -40°C). Ak je potrebné snímanie obrazu aj pri úplnej tme, používajú sa externé IR reflektory alebo kryty kamier s IR prisvietením

Kompaktné kamery

Kompaktné kamery sú v súčasnosti najpoužívanejší typ kamier, obľúbený pre svoju komplexnosť (dodávka obsahuje kameru, kryt, držiak, konektory, objektív a IR prisvetenie pre nočné monitorovanie) a jednoduchosť montáže. Kamery sú zväčša inštalované do vonkajšieho prostredia a rozmerovo menšie typy aj do interiéru. Z kompaktných kamier je vyvedený kábel s koncovkami. Tento kábel je vedený cez držiak kamery, aby nebolo vidieť žiadnu kabeláž.

Dome kamery

Dome kamery sú kompletné kamery s objektívom umiestnené v kupolovitom kryte určené do vnútorného  aj vonkajšieho prostredia. Kamery sú estetické, nenápadné a ľahko sa inštalujú a udržujú. Niektoré typy obsahujú aj objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou (varifokálne)  a prisvietenie IR diódami pre nočné monitorovanie. Výhodou dome kamier je, že ich nemožno ľahko odkloniť z monitorovaného priestoru a z väčšej vzdialenosti nie je jasné, kam sa kamera ‚pozerá‘. Pokiaľ sú vyhotovené v antivandal prevedení, sú čiastočne mechanicky odolné proti vandalizmu (kryt kamery je priskrutkovaný špeciálnymi skrutkami, polguľové sklíčko je z polykarbónového odolného skla, telo kamery je z pevného kovu). Nevýhodou je, že sa vyrábajú s nižším dosvitom IR prisvietenia ako pri niektorých kompaktných kamerách a v prípade exteriérovej montáže na stenu pri daždi kvapky dlhšie ostávajú na priehľadnom sklíčku  a znižujú ‚čitateľnosť‘ obrazu kamery, preto v tomto prípade je potrebné kameru inštalovať na strop alebo zabezpečiť také miesto, kde kamera ‚neoprší‘.

PTZ kamery

PTZ otočné kamery umožňujú pohyb hore a dolu, otočenie o 360°. Môžete tiež meniť ohniskovú vzdialenosť objektívu ( približovať a odďaľovať snímanú scénu ). Cielené ovládanie kamier užívateľom sa potom uskutočňuje lokálne pomocou klávesnice s joystickom alebo pomocou nastavenia tury v NVR zariadení.

Kamery – technológia

Kamerové systémy môžeme rozdeliť do troch základných skupín

Analog systém

analogove kamerove systemy

IP kamerový systém

ip kamerovy system

HDCVI kamerový systém

hdcvi kamerovy system
Analógový kamerový systém – „Uzavretý televízny okruh“. Kamery snímajú vybranú oblasť, následne je ukladajú na záznamové zariadenie a premieta sa na monitoroch či televíziách.  Analógový systém je ideálnym riešením pre nenáročné aplikácie, kde je kladený dôraz na nízku cenu a nie je požadované vysoké rozlíšenie obrazu.

-Analógové kamery sú založené na norme PAL a teda ich maximálne možné rozlíšenie je v súčasnosti 920 x 576 pixelov ( 16:9 ).
Pri analógových kamerách sa rozlíšenie obrazu udáva v TV riadkoch (maximum rozlíšenia u analógových kamier je 700TV riadkov=0,414MPx, 4:3, alebo 960H 16:9). Platí, že čím vyššie rozlíšenie má kamera, tým je možné monitorovať väčší priestor. Analógové kamery sa pripájajú na zariadenia DVR (digitálne videorekordéry) a HDVS (hybridné videorekordéry určené pre pripojenie analógových aj IP kamier alebo priamo na monitor podľa toho, či je potrebný záznam obrazu alebo iba živé monitorovanie lokálne alebo cez Internet.
Obraz kamier sa prenáša po koaxiálnom kábli (odporúča sa) alebo UTP kábli s použitím aktívnych alebo pasívnych prevodníkov videosignálu. Obraz sa prenáša v analógovej forme. Preto vzniká strata kvality obrazu pri dlhšom video kábli alebo rušeniu vonkajšieho elektromagnetického žiarenia. (blízkosť kábla s 220V a viac).
Pri koaxiálnom kábli je potrebne použiť aj kábel na napájanie kamier prúdom.

výhody:
– cena
– rýchla a jednoduchá montáž
nevýhody:
– slabé rozlíšenie
– strata kvality obrazu pri dlhšom video kábli
– nutnosť použiť napájacieho káblu pre kamery
– jednosmerný prenos

IP digitálny kamerový systém – umožňujú snímanie obrazu vo vysokom rozlíšení. S využitím sieťových prvkov môžeme kamerový systém bez problémov rozšíriť. Nasnímaný obraz z IP kamier je teda možné prenášať bez degradácie na veľké vzdialenosti, alebo za pomoci bezdrôtovej technológie.

-IP kamery sú určené na priame pripojenie do počítačovej siete. Umožňujú tak monitorovanie priestorov na vzdialených miestach v rámci dosahu lokálnej siete LAN alebo Internetu. Obraz z IP kamier sa vedie po video kábli v digitálnej forme. Preto je odstránená strata kvality obrazu ako je to u analógových kamier. Prednosťou týchto kamier je kvalita, ľahký webový prístup a diaľkové nastavovanie parametrov. Ďalšou výhodou je aj realizácia záznamu na počítači (server) s pripojením k eternetovej sieti a dostatočnou kapacitou harddiskov na požadovanú dĺžku záznamu. Niektoré IP kamery nepotrebujú ani záznamový PC (server), umožňujú aj záznam na SD/SDHC kartu, ktorá sa vkladá priamo do kamery.

Podľa rozlíšenia sa delia na IP kamery so štandardným rozlíšením (do 0,414 MPx, rozlíšenie rovnaké ako analógové kamery) a IP kamery s megapixlovým rozlíšením (nad 1 Mpx). IP kamery sa pripájajú na zariadenia NVR (digitálne videorekordéry) a HDVS (hybridné videorekordéry)  určené pre pripojenie analógových aj IP kamier alebo priamo do počítača podľa toho, či je potrebný záznam obrazu alebo iba živé monitorovanie lokálne alebo cez Internet. Obraz kamier sa prenáša po UTP alebo FTP. Pri niektorých IP kamerách nieje potrebné použiť kábel na napájanie kamier prúdom. Kamery sa napájajú po tom istom kábli ako sa prenáša video signál. Technológia ktorá umožňuje prenos obrazu a napájať kamery má označenie PoE IEEE802.3at.Je to štandardné vybavenie nových IP kamier.

výhody:
– veľké rozlíšenie
– možnosť nastavovať zo vzdialeného miesta
– video obraz po tom istom kábli ako aj napájanie kamier
– obojsmerný prenos
nevýhody:
– vyššia cena

HDCVI – je mixom týchto dvoch technológií. Ideálne riešenie pre prechod z analógového systému na novú technológiu. Hlavnou výhodou je využitie existujúcej kabeláže a obmena iba kamier a záznamového zariadenia.

-HDCVI technológia je digitálny prenos nekomprimovaného HD videosignálu cez koaxiálny kábel. Táto technológia poskytuje 2 HD formáty (rozlíšenie kamier): 1080p (1920×1080 pixlov) a 720p (1280×720 pixlov).Cez koaxiálny kábel je možné prenášať okrem videosignálu aj audiosignál ako aj vzdialene nastavovať parametre kamery. Medzi dôležité vlastnosti tejto technológie patrí prenos signálov na dlhšie vzdialenosti ako u IP kamier. Pri HDCVI kamerách s rozlíšením 720p (1280×720 pixlov) je to vzdialenosti:

500m cez koaxiálny kábel Φ75-3

650m cez koaxiálny kábel Φ75-5

Pri HDCVI kamerách s rozlíšením 1080p (1920×1080 pixelov) je to vzdialenosť:

300m cez koaxiálny kábel Φ75-3

400m cez koaxiálny kábel Φ75-5

Táto technológia je patentovaná výrobcom DAHUA. HDCVI kamery je možné pripojiť iba ku HDCVI videorekordérom! Kedy a prečo sa rozhodnúť pre technológiu HDCVI: je potrebné modernizovať stávajúci analógový kamerový systém – nie je potrebné meniť káblové trasy a vymení sa iba technológia (videorekordér + kamery).  Je potrebné osadiť kamery vo vzdialenosti väčšej ako 100m (maximálna hranica prenosu dát pri IP kamerách bez použitia switcha alebo extendera po trase) a zároveň je požiadavka na vyššie rozlíšenie kamier ako poskytujú analógové kamery.

výhody:
– vyššie rozlíšenie HD a FullHD, oproti analógovým kamerám
– prenos nekomprimovaného – čistého digitálneho videosignálu po kábli
– cena
– výborná náhrada pre výmenu analógových kamier bez nutnosti použitia novej kabeláže
– dĺžka kábla po ktorom je možné prenášať video obraz
nevýhody:
– nutnosť použiť aj napájací kábel pre kamery

Systémy pre Vás na mieru.

Zistite viac. Stačí kliknúť, prečítať, kontaktovať nás a my už Vám so všetkým pomôžeme.

Kamery a monitoring
alarmy a zabezpečení
dochadzka a pristup
videovratniky
vyvolavacie systemy
registracne pokladnice
pozarne systemy
ekonomicke systemy